Typy alergii

na określone dolegliwości polecamy Donepex 5mg żółtaczka

Ze względu na procesy zachodzące w organizmie, odpowiedź immunologiczną, można wyróżnić kilka typów alergii. Pierwszą z nich jest natychmiastowa reakcja organizmu na kontakt z substancją uczulającą. Wówczas produkowane są immunoglobuliny IgE, które skierowane są na konkretny alergen zbudowany z białka. Przeciwciała te przylepiają się do komórek tucznych, które w wyniku ponownego zetknięcia się z tym alergenem, rozpadają się uwalniając jednocześnie specyficzne substancje. Jedną z nich jest histamina, która odpowiada za powstanie objawów alergicznych.

Drugi typ alergii zwany jest także reakcją cytotoksyczną. Wówczas immunoglobuliny należące do klasy M i G przyczyniają się do powstania reakcji alergicznych, poprzez nieprawidłowe połączenie się z poszczególnymi komórkami. Wtedy aktywacji ulegają niektóre z mechanizmów obronnych organizmu.

W trzecim typie alergii, IgG łączą się z antygenami, a następnie docierają do różnych tkanek. Nadmiernemu pobudzeniu ulegają także poszczególne składniki krwi, które niszczą tkankę.

Wyróżnia się także reakcję opóźnioną, w której zazwyczaj konieczny jest długotrwały kontakt z danym alergenem. Najlepszym przykładem jest alergia kontaktowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *