Leczenie alergii pokarmowej
W przypadku alergii pokarmowej, najskuteczniejsza okazuje się dieta eliminacyjna. Wówczas należy wykluczyć z jadłospisu wszystkie produkty, które zawierają alergen. Niekiedy taką dietę należy stosować przez całe życie. Często jednak jest to dieta tymczasowa, zwłaszcza w przypadku dzieci. Czasem alergia może samoistnie zaniknąć, głównie po prawidłowym ukształtowaniu układu immunologicznego.
Będąc na diecie eliminacyjnej, należy dokładnie czytać wszelkie etykiety. Często poszczególne produkty mogą bowiem w śladowych ilościach zawierać alergizujący składnik. W przypadku mleka, takimi produktami mogą być ciasta, makarony, niektóre sosy, pyzy.
Matki karmiące piersią powinny zmodyfikować swoją dietę, z wykluczeniem składnika uczulającego dziecko. Jeżeli niemowlę karmione jest sztucznym mlekiem, warto wybrać takie preparaty, które cechują się dużym stopniem hydrolizy białka.
Czasem dieta eliminacyjna może nie być wystarczająca, żeby zwalczyć wszystkie objawy. Wówczas należy zastosować leczenie farmakologiczne. Najczęściej polega ono na podawaniu leków przeciwhistaminowych oraz glikokorytkosteroidów.
Polecane artykuły
Turystyka, noclegi i wypoczynek
Organizacja konferencji Białystok: kluczowe elementy udanego wydarzenia
Organizacja konferencji w Białymstoku to wyzwanie, które wymaga znajomości kluczowych elementów. W artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące typów wydarzeń, wyboru lokalizacji, planowania agendy, logistyki oraz promocji. Dzięki nim Twoje przedsięwzięcie będzie profesjonalne i zapadnie w pamięć
Ochrona zdrowia i uroda
Alergia na jad owadów
Jad owadów błonkoskrzydłych zawiera skład, który może powodować powstanie alergii. Dotyczy to przede wszystkim takich owadów, jak pszczoła, osa, trzmiel czy szerszeń. Główne składniki jadu, które przyczyniają się do powstania objawów alergicznych, to białka takie jak enzymy czy peptydy. Ponadto obe