Alergia krzyżowa

Panadol Femina szczepienia żółtaczka

Na alergię krzyżową uskarżają się najczęściej osoby uczulone na pyłki roślin lub drzew. Procesy zachodzące w organizmie na skutek alergii krzyżowej, mają charakter reakcji IgE-zależnej. Początkowo następuje połączenie IgE z antygenem, jednak innym niż ten, który spowodował powstanie reakcji. Antygen ten jest jednak bardzo zbliżony budową do tego prawidłowego.

Wśród alergenów reagujących krzyżowo znanych jest wiele przykładów. Jednymi z nich są np. pyłki brzozy oraz jabłko, wiśnia czy seler. Z kolei osoby uczulone na pyłki traw, powinny unikać spożywania pomarańczy, melonów czy arbuzów.

 

Diagnostyka alergii krzyżowej następuje przede wszystkim poprzez szczegółowy wywiad. Lekarz powinien ustalić kontakt alergika z alergenami wziewnymi oraz ewentualne spożywanie produktów uczulających. Ze względu na to, że alergia krzyżowa opiera się o mechanizm IgE-zależny, niejednokrotnie przeprowadza się badania laboratoryjne, polegające na oznaczeniu IgE w surowicy krwi. Czasem zdarza się, że poszczególne objawy przebiegają z opóźnieniem, przez co trudno ustalić odpowiednią zależność.

 

Alergia krzyżowa posiada takie same objawy, jak w przypadku tradycyjnej formy. Chorzy mogą uskarżać się na katar sienny, kaszel, duszności. Nieraz pojawiają się zapalenia spojówek lub swędząca wysypka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *