Alergia krzyżowa

Na alergię krzyżową uskarżają się najczęściej osoby uczulone na pyłki roślin lub drzew. Procesy zachodzące w organizmie na skutek alergii krzyżowej, mają charakter reakcji IgE-zależnej. Początkowo następuje połączenie IgE z antygenem, jednak innym niż ten, który spowodował powstanie reakcji. Antygen ten jest jednak bardzo zbliżony budową do tego prawidłowego.

Wśród alergenów reagujących krzyżowo znanych jest wiele przykładów. Jednymi z nich są np. pyłki brzozy oraz jabłko, wiśnia czy seler. Z kolei osoby uczulone na pyłki traw, powinny unikać spożywania pomarańczy, melonów czy arbuzów.

 

Diagnostyka alergii krzyżowej następuje przede wszystkim poprzez szczegółowy wywiad. Lekarz powinien ustalić kontakt alergika z alergenami wziewnymi oraz ewentualne spożywanie produktów uczulających. Ze względu na to, że alergia krzyżowa opiera się o mechanizm IgE-zależny, niejednokrotnie przeprowadza się badania laboratoryjne, polegające na oznaczeniu IgE w surowicy krwi. Czasem zdarza się, że poszczególne objawy przebiegają z opóźnieniem, przez co trudno ustalić odpowiednią zależność.

 

Alergia krzyżowa posiada takie same objawy, jak w przypadku tradycyjnej formy. Chorzy mogą uskarżać się na katar sienny, kaszel, duszności. Nieraz pojawiają się zapalenia spojówek lub swędząca wysypka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *