Charakterystyka atopowego zapalenia skóry

Posted by on Grudzień 7, 2012 in Alergia | 0 comments

Charakterystyka atopowego zapalenia skóry
altargo Niquitin Przezroczysty - plastry cena

Atopowe zapalenie skóry zalicza się do chorób alergicznych. Jest to choroba przewlekła, która dodatkowo charakteryzuje się częstymi nawrotami. Najczęściej pojawia się u niemowlaków, ale może wystąpić w każdym wieku.


Chorobę można rozpoznać po charakterystycznych zmianach skórnych, w postaci czerwonawych, szorstkich grudek. Najczęściej zmiany te obejmują twarz, ręce i szyję. Dodatkowo towarzyszy temu świąd.


Dotychczas nie stwierdzono jednoznacznych przyczyn, które odpowiadają za pojawienie się tej choroby. Zazwyczaj związane jest to z zaburzeniami układu immunologicznego, zakażonym środowiskiem, a także podatnością genową.


W atopowym zapaleniu skóry niezwykle ważna jest pielęgnacja. Polega ona na odpowiednim natłuszczaniu oraz nawilżaniu skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków. W pielęgnacji skóry atopowej stosuje się emolienty, które powinny być dobrane indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku. Należy unikać także ubrań, które mogą się przyczynić do zaostrzenia objawów choroby. Najlepszym materiałem dla osób z atopową skórą jest bawełna. Niekiedy chorzy na AZS cierpią dodatkowo na alergie pokarmowe.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *