Alergia skórna to problem, który dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Wpływa na to wszechobecność alergenów, zarówno w powietrzu czy w stosowanych kosmetykach. Zazwyczaj uczulenie następuje pod wpływem długotrwałego, bezpośredniego kontaktu z alergenem.
Do najważniejszych objawów można zaliczyć wysypki skórne, które systematycznie odnawiają się, zaczerwienienie lub złuszczenie skóry czy świąd. Oznaki te wcale nie muszą zwiastować alergii. Niejednokrotnie są przyczyną innych chorób, dlatego tak ważne jest, żeby wykonać szczegółowe badania.
Nasilenie objawów alergii skórnej jest różne, uzależnione od ekspozycji na alergen. W zależności od części ciała, alergeny mogą być różne. Jednymi z nich są kosmetyki. Składnikiem uczulającym dość często są konserwanty. Niekiedy mogą one powodować uciążliwy świąd. Alergenem kontaktowym mogą znajdować się również na oprawkach od okularów, kolczykach, a nawet ubraniach. Te ostatnie skłonność do powodowania uczulenia, zawdzięczają m.in. stosowanym barwnikom czy metalom.
Specyficzną formą alergii skórnej jest pokrzywka. Wówczas zmiany skórne występują pod postacią bąbli. Dodatkowo można odczuwać świąd.