Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Rutinoscorbin 25mg watroba choroby

Wstrząs anafilaktyczny jest najbardziej niebezpieczną reakcją alergiczną organizmu. Zazwyczaj powoduje go alergen. Następnie dochodzi do złożonych procesów IgE-zależnych wraz z wydzieleniem przez komórki tuczne m.in. histaminy.

 

Różne czynniki mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Są to np. różne leki, jad pszczoły, osy, szerszenia, poszczególne produkty żywnościowe, jak orzeszki ziemne, jaja, skorupiaki. U sporej grupy osób, wstrząs anafilaktyczny powoduje znaczący spadek ciśnienia. Do objawów zalicza się także kołatanie serca, trudności z oddychaniem, ogólne osłabienie czy nudności. W niektórych przypadkach podczas wstrząsu anafilaktycznego, skóra reaguje wysypką oraz swędzeniem. Czasem chory traci przytomność. Niekiedy obrzęk gardła jest na tyle silny, że chory nie może oddychać, co w końcowym efekcie powoduje śmierć.

 

W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, koniecznie należy podać adrenalinę, która powoduje zmniejszenie obrzęków czy wzrost ciśnienia tętniczego. Pomocne mogą się też okazać środki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *