Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Posted by on Luty 17, 2013 in Alergia | 0 comments

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?
Rutinoscorbin 25mg watroba choroby

Wstrząs anafilaktyczny jest najbardziej niebezpieczną reakcją alergiczną organizmu. Zazwyczaj powoduje go alergen. Następnie dochodzi do złożonych procesów IgE-zależnych wraz z wydzieleniem przez komórki tuczne m.in. histaminy.

 

Różne czynniki mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Są to np. różne leki, jad pszczoły, osy, szerszenia, poszczególne produkty żywnościowe, jak orzeszki ziemne, jaja, skorupiaki. U sporej grupy osób, wstrząs anafilaktyczny powoduje znaczący spadek ciśnienia. Do objawów zalicza się także kołatanie serca, trudności z oddychaniem, ogólne osłabienie czy nudności. W niektórych przypadkach podczas wstrząsu anafilaktycznego, skóra reaguje wysypką oraz swędzeniem. Czasem chory traci przytomność. Niekiedy obrzęk gardła jest na tyle silny, że chory nie może oddychać, co w końcowym efekcie powoduje śmierć.

 

W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, koniecznie należy podać adrenalinę, która powoduje zmniejszenie obrzęków czy wzrost ciśnienia tętniczego. Pomocne mogą się też okazać środki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *